Automatyzacja, czyli klucz do przyszłości

16.06.21

Czy potrafimy sobie wyobrazić życie bez pralki, zmywarki lub robota kuchennego? Z pewnością nie, ale przeszło sto lat temu opowieść o sprzętach AGD napędzanych silnikiem elektrycznym brzmiała jak wizja science fiction. Tymczasem to przykłady automatyzacji, których obecnie używamy na co dzień. Dlaczego? Bo ułatwiają nam życie, oszczędzają czas i pieniądze, wyręczają w realizowaniu wielu powtarzalnych czynności. W dziedzinie produkcji – automatyzacja i robotyzacja działają podobnie. Zawsze w trybie korzyści.

Człowiek i maszyna jako zgrany team

Człowiek zazwyczaj podchodzi sceptycznie do nowych, nieznanych rozwiązań, choć dzięki nim wkracza w świat jutra, w którym zmienia się filozofia pracy. W nowoczesnym podejściu chodzi o to, żeby ułatwiać załodze wykonywanie części zadań, zwłaszcza rutynowych, wymagających zaangażowania dużej siły fizycznej. Powierza się je maszynom lub zrobotyzowanym systemom, które są precyzyjne, wydajne i oszczędne. Automatyzacja oznacza więc inwestycję w optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich, efektywność procesów produkcji oraz wzrost zysków firmy. A w dłuższej perspektywie – obecność na rynku nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości.

Czas to pieniądz

Według popularnego przysłowia – czas to pieniądz. Dzięki automatyzacji i robotyzacji firmy mają możliwość wyprodukowania większej ilości dóbr materialnych w krótszym czasie, bez konieczności powielania parku maszynowego i zwiększania kosztów zatrudnienia. Robot obsługujący maszynę potrafi wykonać czynności montażowe (i nie tylko) kilka razy szybciej niż człowiek, przez co umożliwia pracownikom realizowanie w tym samym czasie innych, bardziej kreatywnych zadań, w tym nadzoru nad konkretnym procesem produkcji.

Bez przestojów

Często stanowiska w dziale produkcji są obsadzone w stosunku 1 do 1 i przy napiętym grafiku każda absencja powoduje opóźnienia, a w skrajnych przypadkach – nawet brak realizacji zamówień. W tej sytuacji pracodawca obawia się potencjalnych strat, a pracownik – pójścia na L4, skoro w związku ze swoją nieobecnością może się przyczynić do przestojów w produkcji. Automatyzacja i robotyzacja w pełni rozwiązują ten problem.

100% normy

W przedsiębiorstwach, gdzie występuje duża rotacja pracowników etap wdrożenia nowej osoby i nabrania przez nią doświadczenia przy wykonywaniu powtarzalnych czynności manualnych zajmuje sporo czasu. Z tego powodu zakładane plany produkcyjne zwykle się nie sprawdzają. W przypadku robotyzacji i automatyzacji mamy pewność wyprodukowania określonej ilości detali, zgodnie z prognozą.

Diabeł tkwi w szczegółach

Nieprawidłowo zamocowana część? Źle złożony wyrób czy błąd w montażu? W przypadku automatyzacji i robotyzacji gwarantujemy sobie powtarzalność procesu, a co najważniejsze – precyzję wykonania każdego szczegółu. To dzięki nim dbamy o wysoką jakość końcowego produktu.

Sprostać wymaganiom klienta

Oprócz najwyższej i niezmiennej jakość wyrobu gotowego, zautomatyzowane linie produkcyjne zapewniają naszym klientom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie są oni bowiem narażeni na stosowanie komponentów niezgodnych z wymaganiami, a co za tym idzie – kosztowne i kłopotliwe reklamacje.

Dodatkowe ręce do pracy

W rodzimej, dynamicznie rozwijającej się gospodarce, duża konkurencyjność na rynku pracy sprawia, że znalezienie nowych ludzi bywa trudne i czasochłonne. W przypadku inwestycji w automatyzację i robotyzację nie jesteśmy narażeni na podobne problemy, które potrafią skutecznie opóźnić, a nawet zastopować rozwój firmy.

Koszty pod kontrolą

Coraz droższa produkcja zmniejsza konkurencyjność gotowego produktu na rynku. Jak temu zaradzić? Automatyzacja pozwala przewidzieć koszty wytwarzania komponentów w dłuższej perspektywie i utrzymać ich cenę na stałym poziomie. Bez niemiłych niespodzianek.

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa

Gospodarka już niejednokrotnie zweryfikowała to powiedzenie. Na rynku najlepiej radzą sobie firmy nastawione na rozwój i innowację. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala im zwiększać zyski i wyznaczać nowe standardy produkcji. Wielu przedsiębiorców zostało wypartych z rynku przez lepiej rozwinięte firmy, które stały się bardziej konkurencyjne dzięki automatyzacji produkcji i inwestycji w nowoczesne rozwiązania.

Scenariusz na przyszłość

Dobry przedsiębiorca to przede wszystkim ktoś, kto umie przewidywać rynkowe trendy w zakresie swojej działalności, a jednocześnie nie boi się zmian i postępu. Inwestując w rozwój firmy decyduje się na takie rozwiązania, które zwracają się w optymalnym czasie i są świetnym scenariuszem na przyszłość. Według obliczeń, koszt zrobotyzowanego stanowiska paletowego REXIO zwraca się średnio już po 2 latach użytkowania, w zależności od procesu produkcyjnego. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści wynikające z zastosowania automatyzacji – jest to najlepsza lokata kapitału dla nowoczesnego przedsiębiorstwa.

NASZE MARKI:







KONTAKT:

Metal Team Sp. z o.o. Sp. k.
Wanaty, Warszawska 2E, Kamienica Polska
+48 34 326 12 15
+48 34 326 10 42
info@rexioteam.eu

KONTAKT:

Metal Team Sp. z o.o. Sp. k.
Wanaty, Warszawska 2E, Kamienica Polska
+48 34 326 12 15
+48 34 326 10 42
info@rexioteam.eu

NASZE INNE MARKI: