Dla wielu przedsiębiorców temat robotyzacji to wciąż wizja odległej przyszłości. W swojej strategii zakładają, że unikając wysokich kosztów wprowadzenia automatyzacji, mogą przeznaczyć swoje fundusze na inny obszar działań i w tym kierunku się rozwijać. Pomijają fakt, że ich rozwój jest wolniejszy niż tych firm, które stawiają na automatyzację i w dłuższej perspektywie czasu skazują się na wypchnięcie z rynku.
Nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez pralki, zmywarki lub robota kuchennego, ale przeszło sto lat temu opowieść o sprzętach AGD napędzanych silnikiem elektrycznym brzmiała jak wizja science fiction. Tymczasem to przykłady automatyzacji, których obecnie używamy na co dzień. Dlaczego? Bo ułatwiają nam życie, oszczędzają czas i pieniądze, wyręczają w realizowaniu wielu powtarzalnych czynności. W dziedzinie produkcji – automatyzacja i robotyzacja działają podobnie. Zawsze w trybie korzyści.
Wprowadzenie nowych technologii do procesu produkcyjnego to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie wydajności, obniżenia kosztów i poprawienia jakości produkowanych wyrobów. Mimo tego wielu przedsiębiorców obawia się zastąpienia pracowników robotami. Czy słusznie? Wśród społeczeństwa zauważalne są dwie drogi myślenia: „automatyzacja jest tylko dla dużych koncernów” oraz „robot zabierze mi pracę”. Jednak w obu przypadkach należy spojrzeć na to szerzej.
Robotyzacja tylko dla dużych koncernów?
W sektorze MŚP pokutuje przeświadczenie, że robotyzacja jest nieopłacalna przy przeliczeniu wysokich kosztów inwestycyjnych i procedur wdrożenia. A prawdą jest, że zgodnie z obliczeniami, koszt zrobotyzowanego stanowiska paletowego np. REXIO DRAWER zwraca się średnio już po dwóch latach użytkowania, w zależności od procesu produkcyjnego. Dodatkowo tematyka nowoczesnych procesów produkcyjnych coraz częściej gości w kręgach instytucji europejskich i naszych krajowych. Przekłada się to na ilość możliwości finansowego wsparcia poprzez dotacje, ulgi i dofinansowania do robotyzacji, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy.
Czy robotyzacja zwiększa bezrobocie?
Pracownicy nie zauważają zalet współpracy z robotem, tylko zaburzoną równowagę sił produkcyjnych. Obawiają się utraty pracy, pomijając korzyści wynikające z robotyzacji. Systemy automatyzacyjne poprawiają komfort pracowników, którzy nie muszę pracować po godzinach ani w weekendy. Część osób może też zając się bardziej kreatywnymi i rozwojowymi zadaniami. Wykorzystanie robotów znacząco tez podnosi poziom bezpieczeństwa pracowników np. przez przejęcie czynności takich jak umieszczanie detali w obrabiarkach. Dużym ułatwieniem ofertowanym m.in. przez REXIO jest obustronny dostęp do palet, dzięki któremu operator będący poza gniazdem produkcyjnym może bezpiecznie wymieniać detale zachowując ciągłość pracy obrabiarki.
Czy warto postawić na automatyzację?
Choć część osób ma obawy związane z barierami robotyzacji i automatyzacji, nie możemy zapominać, że dobry przedsiębiorca to ktoś, kto potrafi przewidywać rynkowe trendy w zakresie swojej działalności oraz nie boi się zmian i postępu. Nowoczesne technologie w procesie produkcyjnym to nieunikniony krok w dłuższej perspektywie czasu. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z wprowadzeniem automatyzacji i robotyzacji i porównując je z korzyściami wynikającymi z ich zastosowania – jest to najlepsza lokata kapitału.
Zapraszamy do pobrania powyższego artykułu, który ukazał się na łamach czasopisma MM Magazyn Przemysłowy.