Promotech inwestuje w automatyzację i robotyzację

20.02.19

Nawet trzykrotne zwiększenie wydajności procesu obróbki metalu zyska Promotech dzięki nowej maszynie w 100 proc. obsługiwanej przez robota. To jeden z elementów dostosowywania modelu biznesowego firmy do warunków Gospodarki 4.0.

– Inwestycje w innowacyjne technologie to nasza odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed nami postępująca rewolucja cyfrowa, zwana czwartą rewolucją przemysłową czy Gospodarką 4.0 – mówi Marek Siergiej, prezes Promotechu. – Jednym z kierunków naszych działań jest dostosowanie do tych wymogów naszych wewnętrznych procesów wytwórczych. Zakup nowej maszyny jest początkiem całego procesu inwestowania w urządzenia i narzędzia, które mają w jak największym stopniu zmniejszyć zaangażowanie ludzkiej pracy, przy jednoczesnym znacznym wzroście produktywności i wydajności.
Nowy zakup producenta i eksportera innowacyjnych narzędzi i automatów spawalniczych to obrabiarka CNC Brother Speedio wyposażona w zrobotyzowany zestaw do załadunku i odbioru detali – Rexio. Nowa maszyna jest właśnie instalowana i będzie wykorzystywana do produkcji elementów do wiertarek PRO36, stanowiących największy udział w sprzedaży firmy.
– Po raz pierwszy zastosujemy w tej maszynie wysokowydajne narzędzia obróbcze PKD o przedłużonej wytrzymałości. W sumie – poprzez zastosowanie robota i tych narzędzi – spodziewamy się trzykrotnego zwiększenia wydajności na obróbce korpusów wiertarek – zapowiada Artur Zawadzki, dyrektor produkcji Promotechu.

Zastosowane w procesie obróbki narzędzia pozwalają również na skrócenie czasów przezbrojeń maszyny, co usprawni procesy wytwórcze i obniży koszty wytwarzania zgodnie z realizowaną w Promotechu koncepcją zarządzania LEAN. To z kolei przełoży się na wyższą precyzję wykonania produktów oraz szybszy czas realizacji zamówienia, a w efekcie większą konkurencyjność wyrobów Promotechu.
– Jest to pierwsze w firmie stanowisko w pełni zautomatyzowane, włącznie ze zdalnym monitoringiem obszaru roboczego i systemem zdalnych powiadomień obsługi technicznej na temat przebiegu procesu obróbki – mówi Artur Zawadzki. – Po wdrożeniu informatycznego systemu planowania produkcji IPO, będzie to kolejny element dostosowania naszych działań do wymogów Gospodarki 4.0.
Automatyzacja pracy jest też remedium na negatywne perspektywy demograficzne i rosnące deficyty kadrowe, które dotyczą także Promotechu.
– Prócz wielokrotnego zwiększenia produktywności główną korzyścią z zastosowania maszyny nowej generacji, wyposażonej w robota, będzie możliwość samodzielnej pracy maszyny bez ciągłej obsługi operatora i wykorzystanie wykwalifikowanych pracowników do prac przy innych maszynach CNC – dodaje dyrektor Zawadzki.

NASZE MARKI:KONTAKT:

Metal Team Sp. z o.o. Sp. k.
Wanaty, Warszawska 2E, Kamienica Polska
+48 34 326 12 15
+48 34 326 10 42
info@rexioteam.eu

KONTAKT:

Metal Team Sp. z o.o. Sp. k.
Wanaty, Warszawska 2E, Kamienica Polska
+48 34 326 12 15
+48 34 326 10 42
info@rexioteam.eu

NASZE INNE MARKI: